Airtel, Apollo Hospitals, and Ciscoৰ যুটীয়া প্ৰচেষ্টাত ৫জি সংযোজিত এম্বুলেন্সৰে স্বাস্থ্যসেৱাৰ ভৱিষ্যত প্ৰদৰ্শন

0 78

ভাৰতী এয়াৰটেলে (এয়াৰটেল), এপ’ল হস্পিটাল আৰু চিচকোৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰি ৫ জি কানেকটিং এম্বুলেন্স সেৱা আগবঢ়াবলৈ প্ৰচেষ্টা লৈছে। যি স্বাস্থ্যসেৱালৈ পৰিৱৰ্তন আনিব আৰু জৰুৰীকালীন পৰিস্থিতিত জীৱন ৰক্ষা কৰাত সহায়কৰূপে কাম কৰিব। টেলিকম বিভাগে এয়াৰটেলক আৱণ্টন কৰা ৫জি ট্ৰায়েল স্পেকট্ৰামকলৈ বেংগালুৰুত ইয়াৰ প্ৰথম প্ৰদৰ্শন কৰা হয়। কাষ্টম-ডিজাইন কৰা অত্যাধুনিক সুসজ্জিত ৫জি কানেকটিং এম্বুলেন্সত অত্যাধুনিক চিকিৎসা সঁজুলি, ৰোগী নিৰীক্ষণ এপ্লিকেচন আৰু প্ৰেৰণ কৰা টেলিমেট্ৰি সঁজুলি, স্বাস্থ্য ডাটাৰ সৈতে সঠিক সময়ত চিকিৎসালয়লৈ ৰোগীৰ কঢ়িয়াই নিয়াৰ সুব্যৱস্থা আছে। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াত অনবৰ্ড কেমেৰাও সংযোজিত কৰা হৈছে। তাৰ লগতে কেমেৰা-আধাৰিত হেডগিয়াৰ আৰু পেৰামেডিক কৰ্মচাৰীৰ বাবে বডীকেম (Bodycams) সংযোজিত কৰা হৈছে। এই সকলোবোৰ অতি-দ্ৰুত আৰু নিম্ন লেটেন্সিৰ সৈতে এয়াৰটেল ৫জি নেটৱৰ্কদ্বাৰা সংযোজিত। ইয়াক এআৰ/ভিআৰৰ দৰে প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা অধিক সক্ষম কৰা হৈছে।

যেতিয়া এজন গুৰুতৰ ৰোগী চিকিৎসালয়লৈ যায়, তেনে সময়ত প্ৰতিটো মুহূৰ্ত ৰোগীজনৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ হয়, সেই সময়ত ৫জি কানেকটিং এম্বুলেন্সে জৰুৰীকালীন কোঠাৰ সম্প্ৰসাৰণ হিচাপে কাম কৰে। যেনে- সদায়ে চিকিৎসালয়ৰ সৈতে সংযোজিত: উচ্চ-গতিৰ, নিম্ন লেটেন্সি ৫জি নেটৱৰ্কে প্ৰতিটোৰ জেও লোকেচন ৰিলে কৰে নিকটতম এম্বুলেন্স সংকটজনক স্থানত উপনীত হোৱাটো নিশ্চিত কৰে। লগতে, এম্বুলেন্সে ৰোগীৰ প্ৰকৃত সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তুসহ টেলিমেট্ৰি তথ্য প্ৰেৰণ কৰে চিকিৎসালয়ৰ চিকিৎসক আৰু বিশেষজ্ঞসকলৰ ওচৰত। ই অনুমতি দিয়ে ই আৰ-ৰ চিকিৎসকসকলক দ্ৰুত সিদ্ধান্ত লবলৈ আৰু চলাচল কৰি থাকোতে সহায়ৰূপে এম্বুলেন্সত থকা পেৰামেডিকসকলক প্ৰয়োজনীয় প্ৰয়োগ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিবলৈ। ই চিকিৎসালয়ৰ কৰ্মচাৰীসকলক ৰোগীক আগমনৰ পিছত ভালদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰে আৰু মূল্যৱান সময় ৰাহি কৰে।

ভাৰতী এয়াৰটেলৰ এয়াৰটেল ব্যৱসায়ৰ সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অজয় চিটকাৰাই কয় ৫জি হৈছে এক পৰিৱৰ্তনশীল প্ৰযুক্তি আৰু সহযোগিতাই কেনেদৰে ইয়াৰ সম্ভাৱনা আনলক কৰিব পাৰে সেই বিষয়ে এয়াৰটেলৰ দ্বাৰা এইটো আন এটা প্ৰদৰ্শন, যি মানৱতাৰ মঙ্গল সাধনাৰ ডিজিটেল প্লেটফৰ্ম। স্বাস্থ্যসেৱা হৈছে ৫জি-ৰ বাবে আটাইতকৈ আশাব্যঞ্জক ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰবোৰৰ ভিতৰত এটা আৰু আমি এই পৰিবৰ্তন আনিবলৈ এপ’ল’ হস্পিটাল আৰু চিচকোৰ সৈতে আমাৰ অংশীদাৰীত্ব গভীৰ কৰি আনন্দিত হৈছো।

এপ’ল’ হস্পিটালছ গ্ৰুপৰ যুটীয়া পৰিচালনা সঞ্চালক ডাঃ সঙ্গীতা ৰেড্ডীয়ে (Dr. Sangita Reddy) কয়, “এপ’ল হস্পিতাল সমূহ হৈছে কানেকটিং এম্বুলেন্সৰ প্ৰচাৰক আৰু মৃত্যু হাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ সদায় কাম কৰি আহিছে।এম্বুলেন্স এখনৰ সুবিধা আৰু চিকিৎসালয়ৰ পৰা ইয়াৰ দূৰত্বৰ দ্বাৰা গোল্ডেন হাৱৰ (Golden Hour)প্ৰভাৱিত হয়। অধ্যয়নবোৰে দেখুৱায় যে চিকিৎসালয়লৈ যাত্ৰাৰ এক বৰ্ধিত দূৰত্ব এটাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত মৃত্যুৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰে। এই অন্তৰ্দৃষ্টিবোৰে আমাক কানেকটিং ৫জিত এয়াৰটেলৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল।”

চিচকো ইণ্ডিয়া এণ্ড চাৰ্কৰ (Cisco India & SAARC) সেৱা প্ৰদানকাৰী ব্যৱসায়ৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আনন্দ ভাস্কৰে
কয় Country Digitization Acceleration প্ৰগ্ৰামৰ জৰিয়তে এয়াৰটেলৰ সৈতে চিচকোৰ অংশীদাৰীত্ব হৈছে। ৫জি নতুন ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰত সক্ষম কৰা আৰু প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰত দক্ষতা উন্নত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এক গেম-চেঞ্জাৰ হ’ব উদ্যোগ আৰু বিশেষকৈ স্বাস্থ্যসেৱা খণ্ডত, কিয়নো ৫জি-য়ে চিকিৎসকসকলক কাৰ্যকৰী অন্তৰ্দৃষ্টিৰে সজ্জিত কৰিব ৰোগীৰ নিৰীক্ষণ আৰু চিকিৎসা সেৱা।

Leave A Reply

Your email address will not be published.