উৰণীয়া সেঁতুৰ আধাৰশিলা স্থাপন

ৰাজ্য চৰকাৰৰ স্ব-অগ্ৰাধিকাৰ উন্নয়ন পুঁজি ২০১৮-১৯ বৰ্ষৰ অধীনত ৰাধা গোবিন্দ বৰুৱা পথৰ পৰা গণেশগুৰি বিষ্ঞু ৰাভা উৰণীয়া সেতু সংযোগ কৰি নিৰ্মাণ হ’বলগীয়া উযণীয়া সেতুৰ আজি গণেশগুৰি চাৰিআলীত আধাৰশিলা স্থাপন কৰে ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে। ৫৮.৭৬ কোটি টকা ব্যয় সাপক্ষে ৪৭৬ মিটাৰ দৈৰ্ঘ্যৰ নতুন উৰণীয়া সেতুৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰি মুখ্যমন্ত্ৰী সোণোৱালে কয় যে গুৱাহাটী মহানগৰৰ অন্যতম ব্যৱসায়িক অঞ্চল গণেশগুৰিত এই উৰণীয়া সেতুখন নিৰ্মাণ হৈ উঠিলে যান যটৰ সমস্যা যথেষ্ট লাঘৱ হ’ব। অসম চৰকাৰৰ লক্ষ্য হৈছে গুৱাহাটী দক্ষিণ পূৱ এছিয়াৰ দুৱাৰ মুখ হিচাপে গঢ়ি তোলা। এই উদ্দেশ্য আগত ৰাখি অসম চৰকাৰে বিগত দুবছৰ দহ মাহ বিভিন্ন বাস্তৱ মুখি পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি ৰাজধানী চহৰখনক দেশৰ অন্যতম ‘স্মাৰ্ট চিটি’লৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ বাবে একাধিক প্ৰকল্প ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। লগতে সোণোৱালে কয় যে, আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় চহৰ এখন গঢ় লৈ উঠিবলৈ কেৱল আন্ত:গাঠনি উন্নয়ন কৰিলে নহ’ব এই ক্ষেত্ৰত চহৰখনৰ বাসিন্দাসকলৰো গুৰুত্বপূৰ্ণ ভুমিকা আছে। গুৱাহাটীৰ উন্নয়ন আৰু সম্প্ৰসাৰণৰ ফলত মহানগৰখনলৈ দেশ-বিদেশৰ বহুলোক আগমণ বৃদ্ধি পোৱাৰ লগতে গুৱাহাটী তথা অসম ভ্ৰমণলৈ অহা পৰ্যাটকসকলে যাতে স্থানীয় লোকৰ আতিথ্যত আপ্লুত হয় সেই দিশৰ প্ৰতিও গুৰুত্ব প্ৰদান কৰিবলৈ সকলোকে আহ্বান জনায় মূখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে। অনুষ্ঠানত গড়কাপ্তানি বিভাগৰ মন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা উপস্থিত থাকি গণেশ গুৰি উৰণীয়া সেতুৰ বাহু সদৃশ উৰণীয়া সেতুখন নিৰ্মাণ হৈ উঠিলে ৰাধা গোবিন্দ বৰুৱা পথৰ পৰা খানাপাৰা আৰু উলুবাৰীৰ পৰা ৰাধা গোবিন্দ বৰুৱা পথলৈ যাতায়ত যথেষ্ট সুচল হোৱাৰ লগতে গণেশগুৰিত প্ৰায় ৩৫ শতাংশ যান-যটৰ হ্ৰাস পাব। প্ৰায় ১৮ মাহৰ ভিতৰত এই উৰণীয়া সেতুখনৰ নিৰ্মাণ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ বাবে লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে বুলি উল্লেখ কৰে মন্ত্ৰী শৰ্মাই । লগতে তেওঁ কয় যে, যান-যটৰ সমস্যাটো দীৰ্ঘম্যাদী সমাধানৰ বাবে গণেশ মন্দিৰ দিশৰ পৰা বিষ্ঞু ৰাভা সেতু সংযোগী উৰণীয়া সেতু আৰু জি এন আৰ চি পইণ্টটো উৰণীয়া সেতু নিৰ্মাণৰ বাবে গড়কাপ্তানি বিভাগে পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিছে বুলি মন্ত্ৰী ড০ শৰ্মাই ভাষণত উল্লেখ কৰে। আজিৰ এই উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত গুৱাহাটী লোকসভা সমষ্টিৰ সাংসদ বিজয়া চক্ৰৱৰ্তী, দিশপুৰ সমষ্টিৰ বিধায়ক অতুল বৰা, কাৰ্বি আংলং স্বায়িত্বশাসিত পৰিষদৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী সদস্য তুলিৰাম ৰাহাং, গড়কাপ্তানি বিভাগৰ আয়ুক্ত সচিব ৰাজেশ কেম্প্ৰাই প্ৰমুখ্যে বহু কেইজন বিশিষ্ট লোক উপস্থিত থাকে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে