ৰাজ্য চৰকাৰে জাৰি কৰিলে আনলক ১নিৰ্দেশনাৱলী

পঞ্চম পৰ্যায়ৰ আনলক ১ সময়সীমা বৃদ্ধি কৰা হৈছে ১জুনৰ পৰা ৩০জুনলৈ। আজিৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা পঞ্চম পৰ্যায়ৰ আনলক ১ জাৰি কৰাৰ সমান্তৰালভাৱে দেশৰ কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰণালয়ে পূৰ্বৰ নিয়মসমূহত বহু শিথিলতাও প্ৰদান কৰিছে। এই আনলক একৰ কাৰণে সোমবাৰে নতুন নিৰ্দেশনা প্ৰস্তুত কৰিছে ৰাজ্য চৰকাৰে। আনলক ওৱানৰ নতুন নিৰ্দেশনা অনুসৰি সমগ্ৰ ৰাজ্যতে নিশা ৯ বজাৰ পৰা পুৱা ৫ বজালৈকে জাৰি কৰা হ’ব সান্ধ্য আইন।

 

 

 

সান্ধ্য আইন চলি থকা এই সময়চোৱাত অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাৰে সৈতে জড়িত হৈ থকা কৰ্মচাৰীসকলৰ বাহিৰে আন কোনো লোক বাহিৰলৈ ওলাব নোৱাৰিব। উল্লেখ্য যে ৰাজ্যখনৰ কন্টেইনমেন্ট জ’ন বা বাফাৰ জ’নত থকা অঞ্চলসমূহত পূৰ্বৰ দৰেই সকলো নীতি-নিয়মৰ বাহাল ৰখা হ’ব।

 

 

৮জুনৰ পৰা ৰাজ্যখনৰ সকলোধৰণৰ ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান সমূহ খোল খাব। কিন্তু সময়ে সময়ে প্ৰায় বিছ গৰাকীকৈ লোকৰহে উপস্থিতি বাধ্যতামুলক। ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান সমূহৰ সমান্তৰালকৈ সমগ্ৰ ৰাজ্যতে হোটেল আৰু ৰেষ্টুৰেন্টসমূহো অহা ৮ জুনৰ পৰা খুলিব পাৰিব। ৫০শতাংশ লোকৰ উপস্থিতিত সামাজিক দুৰত্ব মানি সময়ে সময়ে মানুহ উপস্থিত থাকিব পাৰিব। সমান্তৰালভাৱে আগন্তুক ৮জুনৰ পৰা খুলিব শ্বপিং মল সমূহ। সেয়েহে শ্বপিং মল সমূহতো সামাজিক দুৰত্ব বৰ্তাই ৰখাটো প্ৰয়োজনীয়।

 

 

প্ৰাতঃভ্ৰমণ তথা সান্ধ্যভ্ৰমণৰ অৰ্থে ১জুনৰ পৰা খোলা হ’ব ৰাজ্যৰ ৰাজহুৱা স্থান বা পাৰ্কসমূহ। এইক্ষেত্ৰত সামাজিক দুৰত্ব মানি চলাটো বাঞ্ছনীয়। সামাজাক দুৰত্ব মানি চলি ১জুনৰ পৰা ৰাজ্যৰ চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী খণ্ডৰ ফিল্ম বা ভিডিঅ’ শ্বুটিঙৰ কাম-কাজ আৰম্ভ কৰিব পাৰিব। সামাজিক দূৰত্ব মানি চলি ১জুনৰ পৰা ৰাজ্যৰ চেলুন আৰু পাৰ্লাৰ সমূহ খুলিব পাৰিব। মাস্ক গ্লবছ পৰিধান কৰাৰ লগতে ছেনিটাইজাৰ ব্যৱহাৰ কৰা আৰু সামাজিক দূৰত্ব মানি চলিব লাগিব।

 

 

 

 

আনহাতে সমগ্ৰ ৰাজ্যতে সান্ধ্য আইন জাৰি কৰাৰ সময় পূৰ্বতকৈ সলনি কৰা হৈছে। পূৰ্বৰ সময়ৰ তুলনাত এইবাৰৰ সান্ধ্য আইন ১জুনৰ নিশা ৯ বজাৰ পৰা পুৱা ৫ বজালৈ অব্যাহত থাকিব। জৰুৰী তথা অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাৰ সৈতে জড়িত সকলৰ বাহিৰে আন কোনো লোক এইখিনি সময়ত বাহিৰত ওলাব নোৱাৰিব। আনলক ২ এই সময়ছোৱাত বন্ধ থাকিব ৰাজ্যৰ সকলো প্ৰান্তৰ চিনেমা হল, জীম, ছুইমিং পুল, ইন্টাৰটেইমেন্ট পাৰ্ক, থিয়েটাৰ, বাৰ, অডিটৰিয়াম আৰু এছেমব্লি হ’ল। এই সময়খিনিত অনুষ্ঠিত কৰিব নোৱাৰিব কোনোধৰণৰ সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান তথা সভা-সমিতি।

 

 

 

সমান্তৰালভাৱে সমগ্ৰ ৰাজ্যতে বন্ধ হৈ থাকিব সকলো বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, বিশ্ববিদ্যালয়ৰ লগতে আন বহুতো শিক্ষানুষ্ঠান। উল্লেখ্য যে এই সময়ছোৱাত যিসকলে দুচকীয়া বাহন চলাই  দুচকীয়া বাহনৰ পিছফালে কেৱল মহিলা অথবা বাৰ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ বাহিৰে বেলেগ কোনোধৰণৰ লোককে নিব নোৱাৰিব। এই আনলক ১ সময়ছোৱাত ৬৫ বছৰ উৰ্ধৰ ব্যক্তি, সন্তান সম্ভৱা মহিলা, ১০ বছৰ বয়সৰ তলৰ শিশুসকলে বিশেষ স্বাস্থ্যজনিত কাৰণৰ বাহিৰে ঘৰৰ পৰা ওলাব নোৱাৰিব।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

এগৰাকী চিকিৎসকে শিশুৰ বাবে এখন উদ্যান আগবঢালে

পূজা বতৰত শিশু সকললৈ পূজা উপহাৰ আগবঢ়ালে এগৰাকী চিকিৎসকে ।তিনিচুকীয়া জিলা ডিগবৈ ৰশ্মিতা উপাধ্যায় নামৰ চিকিৎসক গৰাকীয়ে সপ্তমী দিনা এখন শিশু উদ্যান আগবঢালে।

 

চিকিৎসক গৰাকীয়ে ডিগবৈ বালিজান প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ প্ৰাঙ্গনত পিতৃ মাতৃ সোঁৱৰণত এখনি শিশু উদ্যান স্থাপন কৰে। এই শিশু উদ্যান খন শুভ উদ্বোধন কৰে অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় অৱসৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ ড° নাৰায়ণ উপাধ্যায় । উল্লেখযোগ্য যে চিকিৎসক গৰাকী এনে মহানুভৱতাক অঞ্চলবাসীয়ে শলাগ লয়।

জিৰাফক চাহ বাগিছাৰ মাজত ৰাখিছে,কিন্তু কিয়

হাতীৰ উপদ্ৰপৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নুমলীগড় চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এক বিশেষ পদক্ষেপ।ধলাগুৰি চাহ বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰহণ কৰিছে এই ব্যৱস্থা।

 

উল্লেখযোগ্য যে ধলাগুৰি চাহ বাগিচাত চাহ বাগানৰ মাজত স্থাপন কৰিছে এক জিৰাফৰ  কাঠৰ প্ৰতিমূৰ্তি । চাহ বাগিচাৰ কর্তৃপক্ষই বিশ্বাস কৰে যে বনৰীয়া হস্তীয়ে এই জিৰাফক দেখিলে দূৰতে বিদূৰ হ’ব। সেইসূত্রে তেওঁলোকে জিৰাফৰ প্ৰতিমূৰ্তি বাগিচাত স্থাপন কৰিছে।

উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰকাণ্ড কাঠৰ জিৰাফটো দেখিলে বন্যহস্তী যাক আঁতৰি যায়।যি সময়ত হাতী মানুহৰ সংঘাতে ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সেই সময়ত বাগিচাৰ কৰ্তৃপক্ষই জিৰাফক বাগিছাত স্থাপন কৰি নিৰ্দশন দাঙি ধৰিছে।

পূজা মণ্ডপত মাস্ক বিতৰণ কৰিলে অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাই

প্ৰতিকূল বতৰৰ মাজতে উদযাপন হৈছে দেৱী দূর্গাৰ পূজা।কিনকিনীয়া বৰষুণে পূজাৰ পৰিৱেশ অধিক সেমেকা কৰি তুলিছে।

 

ক’ৰণা পৰিস্থিতিৰ  আৰু বৰষুণৰ বাবে এইবাৰৰ পূজা মণ্ডপসমূহত নাই ভক্তৰ ভিৰ। চৰকাৰী নীতি নিয়ম পালন কৰি ৰাইজ ঠাইয়ে ঠাইয়ে পূজা মণ্ডপত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হৈছে।

আনহাতে শনিবাৰে জাগীৰোডৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত দেখা গ’ল জনপ্ৰিয় অভিনেত্ৰী আইমী বৰুৱাক।প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো অভিনেত্ৰী গৰাকীয়ে জাগীৰোড সমষ্টিৰ বিভিন্ন পূজা মণ্ডপ পৰিদৰ্শন কৰি দেৱীৰ আশীষ লোৱা পৰিলক্ষিত হয়।এইবাৰ অভিনেত্ৰীগৰাকীয়ে জাগীৰোড বিভিন্ন পূজা মণ্ডপত ৩০ হাজাৰ মাস্ক বিতৰণ কৰে।

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰৰ সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানে শ্ৰুোতাৰ মন জয় কৰিছে

আকাশবাণী নগাঁও কেন্দ্ৰই যোৱা চাৰিমাহ ধৰি প্ৰতি সপ্তাহৰ মঙ্গল আৰু শুক্ৰবাৰে পুৱা ৯.১৫ত প্ৰচাৰ কৰি অহা সৌজন্যমূলক সাহিত্য অনুষ্ঠানটিয়ে সচেতন শ্ৰুোতাৰ মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই অনুষ্ঠানটিৰ যোগেদি নপুৰণি লেখক লেখিকা সকলে তেওঁলোকৰ সদ্যপ্ৰকাশিত গল্প, প্ৰৱন্ধ,কবিতা, নাটক,উপন্যস আদি গ্ৰন্থসমূহৰ পৰিচয় শ্ৰুোতা সমাজৰ আগত দাঙি ধৰাৰ উপৰিও লেখক সকলক  পৰিচয় কৰাই দিয়া হয়।

 

 

ইতিমধ্যে অসমৰ কেবাগৰাকী প্ৰতিষ্ঠিত কবি আৰু লেখকে এই অনুষ্ঠানটিত ভাগ লৈছে ।তদুপৰি, সম্প্ৰতি কেন্দ্ৰটোৰ পৰা প্ৰচাৰ হৈ থকা ডাঃ নৰেন কুটুমৰ “ভালপোৱাৰ কথোপকথন” নামৰ কবিতা সংকলনখনৰ সমূহ কবিতা সংগীত সংযোজনাৰে ধাৰাবাহিক ভাবে প্ৰচাৰ কৰি এক ব্যতিক্ৰমী  অনুষ্ঠান কেন্দ্ৰটিয়ে শ্ৰুোতাক উপহাৰ দিবলৈ সক্ষম হৈছে।

খবৰ যুগুতালে ৰাহুল দেৱ বৰদলৈয়ে