কপ’২৬: পৃথিৱীৰ খিলঞ্জীয়া আৰ্থহিৰোক শক্তিশালী কৰাৰ মুখ্য সুযোগ উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ

0 34

আধাতকৈও অধিক গোলকীয় অৰ্থনীতি যথেষ্ট পৰিমাণে মধ্যমীয়াভাৱে নিৰ্ভৰ কৰে প্ৰকৃতিৰ ওপৰত। ভাৰতত এই সংখ্যা হৈছে ৭০%। বৰ্ধিত জলবায়ু আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ সংকটৰ ফলত অৰ্থনীতিলৈ আহি পৰা পাৰিপাৰ্শ্বিক বিপদাশংকা বৃদ্ধি পাইছে।”- আজি এক বাৰ্তালাপত ভাষণ আগবঢ়াই এই বুলি কয় ফিকিৰ উত্তৰ পূব উপদেষ্টা পৰিষদৰ অধ্যক্ষ আৰু বালিপাৰা ফাউণ্ডেচনৰ প্ৰতিষ্ঠাপক ৰঞ্জিত বৰঠাকুৰে।
তেওঁ কয়-২০২০ চনত ভাৰতে জলবায়ু-সম্পৰ্কিত বানপানীৰ ক্ষতি হ্ৰাস কৰিবলৈ ১৪১ বিলিয়ন ডলাৰ বা ১০ লাখ কোটি টকা ব্যয় কৰিছিল। এই ধনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ষষ্ঠ আইপিচিচি প্ৰতিবেদনত দক্ষিণ এছিয়াৰ বাবে বৰ্ধিত তীব্ৰতাৰ সৈতে বানপানীৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰা হৈছে। ঘন অৰণ্য আৰু মেংগ্ৰোভ(mangroves)ৰ দৰে প্ৰাকৃতিক শ্বক এবজৰ্বাৰ(shock absorbers)হেৰুওৱাৰ ফলত অঞ্চলটো অধিক বিনষ্ট হৈ পৰিছে।
উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহত বিয়পি থকা ভাৰতৰ পূব হিমালয় ইতিমধ্যে ১.৩ ডিগ্ৰী উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ সন্মুখীন হৈছে। দেশৰ বাকী অংশতকৈ দ্ৰুতগতিত গৰম হোৱা আৰু বৰ্ধিত বানপানীৰ সন্মুখীন হৈছে। বাৰিষাৰ সময় হ্ৰাস পাইছে।
কিছু সময়ত বৰষুণ অধিক তীব্ৰ হোৱা দেখা যায় যদিও সামগ্ৰিক বৰষুণ হ্ৰাস হৈছে।প্ৰাথমিকভাৱে কৃষিক্ষেত্ৰৰ বাবে ,যি প্ৰতিটো একক ০.১ ডিগ্ৰী হিচাপে গণনা হয়।
অধ্যক্ষ বৰঠাকুৰে কয়, ” কপ’২৬-ত গ্লাছগো জলবায়ু চুক্তিত তাপমাত্ৰা ১.৫ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছৰ তলত ৰাখিবলৈ নিৰ্গমন হ্ৰাসৰ প্ৰয়োজনৰ কথা দোহাৰিছে।কাৰ্বন মুক্তকৰণৰ উচ্চ উচ্চাকাংক্ষাৰ কামৰ কথা আছে। ভাল খবৰটো হ’ল যে চুক্তিত প্ৰতি বছৰে দেশসমূহক অধিক উচ্চাকাংক্ষী লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ হেঁচা দিয়াৰ ব্যৱস্থা অন্তৰ্ভুক্ত আছে। আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল, ই অৰণ্য আৰু জলবায়ু যুঁজৰ কেন্দ্ৰবিন্দুত থকা খিলঞ্জীয়া সম্প্ৰদায়বোৰক আমাৰ গ্ৰহটোক সুৰক্ষা দিয়াৰ বাবে তেওঁলোকৰ শক্তিক স্বীকৃতি দিছে।”
বন আৰু ভূমি ব্যৱহাৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতিত বনাঞ্চল পৰিচালনাত খিলঞ্জীয়া সম্প্ৰদায়ৰ ভূমিকাক স্পষ্টভাৱে স্বীকৃতি দিছে আৰু ক্ষুদ্ৰধাৰক(smallholders),খিলঞ্জীয়া লোক আৰু স্থানীয় সম্প্ৰদায়ক সমৰ্থন দিয়াৰ বাবে আহ্বান জনায়, যিসকলে জীৱিকাৰ বাবে বনাঞ্চলৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।ইউকে, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, কানাডা, জাৰ্মানী আৰু ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ দৰে দেশৰ দ্বাৰা স্বাক্ষৰিত গ্লোবেল ফৰেষ্ট ফাইনেন্স প্লেজত বন সুৰক্ষা আৰু বিত্তৰ পুনৰুদ্ধাৰ বাবে ২০২১-২০২৫ চনৰ ভিতৰত ১২ বিলিয়ন ডলাৰ সংগ্ৰহ কৰাৰ লক্ষ্য লৈছে। এই ক্ষেত্ৰত খিলঞ্জীয়া সম্প্ৰদায়বোৰ পোনতে লাভালাভ হ’ব আৰু সুৰক্ষা তেওঁলোকৰ নিশ্চিত হ’ব।
মুখ্য জনহিতকৰ ফাউণ্ডেচনৰ ভিতৰত বিশেষকৈ জেফ বেজোছৰ আৰ্থ ফাণ্ড, ফৰ্ড ফাউণ্ডেচন আৰু উইলিয়াম এণ্ড ফ্লোৰা হিউলেট ফাউণ্ডেচনে ১.৬ বিলিয়ন ডলাৰ সংগ্ৰহ কৰিব। বিশেষভাৱে খিলঞ্জীয়া আৰু স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ কাৰ্যকালৰ অধিকাৰ আৰু তেওঁলোকৰ বন অভিভাৱকত্ব সমৰ্থন কৰাৰ বাবে।
উত্তৰ-পূবত গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি বৰঠাকুৰে কয়, “এই বছৰ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত বনাঞ্চল পুনৰ বৃদ্ধিত কাম কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এক বিশেষ অভিজ্ঞতা লাভ কৰা হয়।খিলঞ্জীয়া আৰু গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়ে এই ক্ষেত্ৰত বিশেষ সহযোগিতা আগবঢ়াই। খিলঞ্জীয়া লোকসকলক অৰণ্যৰ দৃশ্য পুনৰুদ্ধাৰত সহায় কৰিবলৈ বালিপাৰা ফাউণ্ডেচনে মুকলি কৰিছে
প্ৰথম ৰিৱাইল্ডিং ইষ্টাৰ্ণ হিমালয় গ্ৰাণ্ট।”
সুস্থ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ নিৰ্মাণত সহায় কৰা, উদ্ভিদ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে বাসস্থান পুনৰুদ্ধাৰৰ এক সংৰক্ষণ আৰ্হি ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত কাম কৰা লোকসকলক সমৰ্থনৰ বাবে ৫লাখ টকাৰ অনুদান আগবঢ়াব। এই ধনৰে তেওঁলোকে কাম অধিক বহনক্ষম কৰাৰ ক্ষমতা লাভ কৰিব।
যিহেতু বিশ্বব্যাপী ব্যৱসায়বোৰে বনধ্বংস আৰু বনাঞ্চলৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ দূৰ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা স্বীকাৰ কৰিছে, ভাৰতীয়
ব্যৱসায়সমূহেও অধিক বহনক্ষম গ্ৰহৰ দিশত সক্ৰিয় পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে।উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ সৈতে ইয়াৰ অৰ্থনৈতিক পদচিহ্ন সম্প্ৰসাৰিত কৰি দায়িত্বশীল ব্যৱসায়ক উৎসাহিত কৰাটো ক্ৰমান্বয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।ফিকি ভাৰতীয় উদ্যোগৰ দ্বাৰা বহনক্ষম পদ্ধতি গ্ৰহণৰ দিশত কাম কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ বুলি বৰঠাকুৰে কয়।

Leave A Reply

Your email address will not be published.