বিশ্বৰ বৰ্ধিত জনসংখ্যাৰ হাৰৰ বিপৰীতে ভয়াবহ ভাৱে হ্ৰাস পাইছে ভূমি উৰ্বৰতা- ডঃ নিৰঞ্জন ডেকা।

0 284

অসম কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনস্থ কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ নগাঁৱৰ উদ্যোগত শনিবাৰে “বিশ্ব ভূমি দিৱস” উদযাপন কৰা হয়। নগাঁৱৰ শিমলুগুৰিত থকা কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ সভাগৃহত “বিশ্ব ভূমি দিৱস” উপলক্ষে অনুষ্ঠিত সভাত অংশ গ্ৰহণ কৰি কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ নগাঁৱৰ মুৰব্বী ডঃ নিৰঞ্জন ডেকাই- বিশ্বৰ বৰ্ধিত জনসংখ্যাৰ হাৰৰ বিপৰীতে ভয়াবহ ভাবে ভূমি উৰ্বৰতা হ্ৰাস পোৱাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰাৰ লগতে কৃষকক সাৰৰ সামঞ্জস্য ৰক্ষা কৰি বিশেষকৈ জৈবিক সাৰ প্ৰয়োগৰ কৰি ভূমি ৰক্ষাৰ বাবে আহ্বান জনায়। ভূমি বিজ্ঞানী দিপেন চন্দ্ৰ নাথে আঁত ধৰা সভাখনিত নগাঁও জিলা কৃষি বিষয়া অশোক বৰঠাকুৰ, কৃষি গৱেষণা কেন্দ্ৰ চিলঙনীৰ প্ৰধান বিজ্ঞানী ড০ প্ৰবিত্ৰ চন্দ্ৰ বৰদলৈ আৰু খাগৰিজান উন্নয়ন খণ্ডৰ খণ্ড প্ৰকল্প বিষয়া মিন্টু ডেকাই ভূমিৰ সংৰক্ষণ, ভূমি ৰক্ষা, কৃষিত সাৰ আদি বিষয়ৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। অনুষ্ঠানটিত নগাঁও জিলাৰ জামুগুৰি, শেনচোৱা, আইভেটি, গেডাবড়ি, কহুৱাতলি, শিমলুগুৰি, ভোগবাৰী, নসত্ৰ, বটদ্ৰৱা আদি গাঁৱৰ ৭০ গৰাকী প্ৰগতিশীল কৃষকক আগন্তুক তিনি বছৰৰ বাবে মাটিৰ পৰীক্ষা প্ৰমানপত্ৰ প্ৰদান আৰু শাক পাচলিৰ পুলি বিতৰণ কৰা হয়। উদ্যান শস্য বিশেষজ্ঞা জুলি শৰ্মা, পথাৰ শষ্য বিজ্ঞানী ডঃ বন্তি গগৈ, কৃষি অৰ্থনীতি বিভাগৰ বিষয় বস্তু বিশেষজ্ঞা ড০ চিংকি বৰ্মন, ড০ অনিমেশ ডেকা, বিষ্ণু নাৰায়ণ ফুকনকে প্ৰমুখে কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ সমূহ বিজ্ঞানী, কৰ্মচাৰী আৰু কৃষকসকলৰ উপস্থিতিত অনুষ্ঠিত অনুষ্ঠানটিৰ শেষত কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰটিৰ চৌহদত ঔষধি গছ পুলি ৰোপণ কৰা হয়।
খবৰ যুগুতালে নগাঁৱৰ পৰা ৰাহুল দে‍ৱ বৰদলৈয়ে ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.