অসম সাহিত্য সভাৰ পূৰ্ণাংগ অধিবেশন আৰম্ভ

আজিৰে পৰা আনুষ্ঠানিকভাৱে আৰম্ভ হ’ল অসম সাহিত্য সভাৰ পঞ্চসপ্ততিতম পূৰ্ণাংগ তথা দ্বি বাৰ্ষিক অধিবেশন।এইবাৰৰ অধিৱেশনখনি বস্ত্ৰ নগৰী শুৱালকুছিৰ জ্যোতি ক্ষেত্রত ৩০ জানুৱাৰীৰ পৰা ৪ ফেব্ৰুৱাৰীলৈ অনুষ্ঠিত কৰা হৈছে। আজিৰ আৰম্ভণিৰ কাৰ্যসূচী মে ডাম মে ফি অনুষ্ঠানত টাই আহোম সাহিত্য সভাৰ সভাপতি দয়ানন্দ বুঢ়াগোহাঁই মুখ্য অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকে।তাৰ পাছতে ডবা,কাঁহ,উৰুলি মঙ্গল বাদ্যৰে মূল তোৰণ আৰু মূল মঞ্চ ক্ষেত্র,মূল মঞ্চ উদঘাটন পৰ্ব সম্পন্ন হয়।উদঘাটন পৰ্বৰ সভাত সভাপতিত্ব কৰে ড০ পৰমানন্দ ৰাজবংশীয়ে।পৰবৰ্তী কাৰ্যসূচী অনুযায়ী ভাৰতৰত্ন ড০ ভূপেন হাজৰিকা মঞ্চত বিহগী কবি ৰঘুনাথ চৌধুৰী কবি সন্মিলন অনুষ্ঠিত হয়।বিশিষ্ট লেখিকা ড০ লিলি ৰাজবংশীয়ে উদ্বোধন কৰা এই সন্মিলনত শুৱালকুছি অঞ্চলৰ লগতে কামৰূপ আৰু কামৰূপ মহানগৰ জিলাৰ মুঠ ৫০ গৰাকী কবিয়ে অংশগ্রহণ কৰে।ইয়াৰোপৰি ড০ পৰমানন্দ ৰাজবংশীৰ সভাপতিত্বত আনন্দৰাম বৰুৱা মূল মঞ্চত আনন্দৰাম সোঁৱৰণী স্মৃতিগ্ৰন্থ আৰু অন্যান্য গ্ৰন্থ উন্মোচিত হয়।সন্ধিয়ালৈ অনুষ্ঠিত হয় সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান।১ ফেব্ৰুৱাৰীৰ অনুষ্ঠানত অস্থায়ী নামঘৰ উদ্বোধন কৰাৰ লগতে ভাওনা প্ৰদৰ্শিত হ’ব।তাৰ পাছতে চিৰ চেনেহী মোৰ ভাষা জননী শীৰ্ষক গীতেৰে আৰম্ভণি হ’ব উপেন্দ্র চন্দ্র লেখাৰু সোঁৱৰণি অসম সাহিত্য সভাৰ অষ্টম পূর্ণাঙ্গ কাৰ্যনিৰ্বাহক সভা।সমান্তৰালকৈ নলিনীবালা দেৱী সোঁৱৰণি নাৰী সন্মিলন আকাশত সভাপতিৰ বিশেষ নাৰী সন্মান ৰেখা বৰুৱাক প্ৰদান কৰিব।তাৰোপৰি ৭০ গৰাকী বিশিষ্টা নাৰীক সম্বৰ্দ্ধনা জনাব।ইয়াৰ লগতে দিনযোৰা কাৰ্যসূচীত শিশু সাহিত্য বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠান,ৰামধেনু অনুষ্ঠান,যুৱ সংসদৰ বিশেষ অনুষ্ঠান,কবি সন্মিলন,কাব্যানুষ্ঠান,প্ৰতিনিধি সভাৰ উপৰিও গল্পকাৰ,নাট্যকাৰ সন্মিলন অনুষ্ঠিত হ’ব।সন্ধিয়াৰ ভাগত অনুষ্ঠিত হ’ব শিল্পী সম্বৰ্দ্ধনা আৰু জনপ্রিয় শিল্পীৰ গীতৰ শৰাই।২ ফেব্ৰুৱাৰীত অসম সাহিত্য সভাৰ পতাকা উত্তোলন অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হ’ব।য’ত সাহিত্য সভাৰ মূল পতাকাৰ লগতে ভিন্ন সংগঠনৰ মুঠ ১৭৭ খন পতাকা উত্তোলন কৰিব বিভিন্ন শাখাৰ ১০২ গৰাকী বৰেণ্য ব্যক্তিয়ে।তাৰ পাছতে আই তোক কিহেৰে পূজিমে শীর্ষক অনুষ্ঠানত অসমৰ জাতীয় আন্দোলনৰ শ্বহীদসকললৈ শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিব।দিনটোৰ কাৰ্যসূচীত স্মৃতি তৰ্পণ,সুশীল শৰ্মা কবি সন্মিলন,জ্যোতি বিষ্ণু ভূপেন্দ্র সোঁৱৰণি সাংস্কৃতিক শোভাযাত্রা,অসম সাহিত্য সভাৰ বিভিন্ন বঁটা আৰু সন্মান প্ৰদান অনুষ্ঠান,সাহিত্যাচাৰ্য চৈয়দ আব্দুল মালিক সোঁৱৰণি প্রথম মুকলি অধিৱেশন,বহুভাষিক কবি সন্মিলন আৰু ড০ ভূপেন হাজৰিকালৈ শ্ৰদ্ধাৰ্ঘ্য নিবেদি আমি একেখন নাৱৰে যাত্রী অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰিব।সন্ধিয়ালৈ ১০০ গৰাকী শিল্পীক সম্বৰ্দ্ধনা জনোৱাৰ লগতে গীতৰ শৰাই অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হ’ব।৩ তাৰিখৰ কাৰ্যসূচীত কবি সন্মিলনৰ লগতে ৰাষ্ট্ৰীয় সাহিত্য বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠান,ঔপন্যাসিক সন্মিলন,ভাষাবিদ সন্মিলন,গীতিকাৰ সন্মিলন আৰু সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হ’ব।শেষৰদিনা বুৰঞ্জী সন্মিলন,যুৱ সতীৰ্থ সন্মিলন,বঁটা প্ৰদান অনুষ্ঠান,বিজ্ঞান সাহিত্য সন্মিলন আৰু দিপালী বৰঠাকুৰ সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানত জুবিন গাৰ্গৰ সঙ্গীতানুষ্ঠানেৰে অসম সাহিত্য সভাৰ পঞ্চসপ্ততিতম অধিৱেশনখনিৰ সামৰণি পৰিব।অসম সাহিত্য সভাৰ হৈ আদৰণি সমিতিৰ সাধাৰণ সম্পাদক অনিল চন্দ্র বৈশ্য আৰু প্ৰধান সম্পাদক পদুম ৰাজখোৱাই সকলোকে সভালৈ আদৰণি জনাইছে।বিশেষ তথ্যৰ বাবে উদ্যোক্তা সকলে ৯১০১০১৪১৭৭ নম্বৰত যোগাযোগ কৰিবলৈ দিছে।

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

২০২০ বৰ্ষৰ কাব্য কানন বঁটা ঘোষণা- নিৰ্বাচিত হৈছে ৫গৰাকী কবি

অসমীয়া কবিতাৰ প্ৰচাৰ আৰু প্ৰয়াসৰ বাবে স্থাপন হোৱা অসম কাব্য কাননৰ ২০২০ বৰ্ষ কাব্য কানন বঁটা পাঁচগৰাকী কবিলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে।অসম কাব্য কাননৰ সম্পাদক নৱ ৰাজনে জানিবলৈ দিয়া মতে এই বৰ্ষৰ কাব্য কানন বঁটাৰ বাবে ৰণজিৎ গগৈ,ৰাতুল কুমাৰ লাহন ,নীলাভ সৌৰভ,খঞ্জনা শৰ্মা,আৰু মিণ্টুল হাজৰিকা নিৰ্বাচিত হৈছে।

 

 

 

উল্লেখযোগ্য যে কাব্য কানন বাবে নিৰ্বাচিত এই কবি পাঁচজনৰ পাঁচখন কাব্য সংকলনে এই বঁটা নিৰ্বাচনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে। সেইসমূহ কাব্য সংকলন হ’ল বুকুৰ কোণৰ চৌফলীয়া ৰ’দ এজাক,পানীগছা,উত্তৰ আধুনিক ঘাঁ,পানীৰ দুৱাৰ আৰু ৰ’দৰ গান।

 

 

অহা ২৭ ডিচেম্বৰত গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত হ’ব লগীয়া অসম কাব্য কানন তৃতীয় বাৰ্ষিক অধিবেশনৰ মুকলি সভাত এই বঁটা সমূহ আনুষ্ঠানিক ভাৱে প্ৰদান কৰ আকাশবাণী গুৱাহাটী কেন্দ্ৰৰ সঞ্চালক ৰাজীৱ বৰুৱাই। আনহাতে এই অধিবেশনত বিশিষ্ট কবি সমালোচক ড° মৃদুল শৰ্মা,জেষ্ঠ কবি উদয় কুমাৰ শৰ্মা, শিশু সাহিত্যিক যুগললোচন দাস বিশিষ্ট অতিথি হিচাপে উপস্থিত থাকিব।

বৰঝাৰ বিমানবন্দৰত জগদীশ বৈশ্যৰ গীত উন্মোচন

ভাৰতীয় বিমানবন্দৰ প্ৰাধিকৰণৰ বৰঝাৰস্থিত উত্তৰ পূব মণ্ডল কাৰ্যালয়ৰ উপ মহাপ্ৰবন্ধক আৰু সাংস্কৃতিক কৰ্মী জগদীশ বৈশ্যই আগন্তুক শাৰদীয় বতৰ উপলক্ষে ৰচনা কৰা ‘শৰতৰ পদূলি ‘ শীৰ্ষক গীতটো ২০ অক্টোবৰত ইউটিউৱ আৰু ফেচবুকত মুকলি কৰা হয়। উত্তৰ পূৱ মণ্ডল কাৰ্যালয়ৰ প্ৰেক্ষাগৃহত আয়োজিত এক চমু অনুষ্ঠানত গীতটো মুকলি কৰে উত্তৰ পূৱ মণ্ডলৰ ক্ষেত্ৰীয় কাৰ্যবাহী সঞ্চালন এম সুৰেশে।

 

 

অনুষ্ঠানত প্ৰাধিকৰণৰ কেবাগৰাকী বিষয়া উপস্থিত থাকে। অনুষ্ঠানত জগদীশ বৈশ্যই গীতটো সন্দৰ্ভত নিজৰ অনুভৱ আৰু ইয়াৰ আঁৰৰ কথা ব্যক্ত কৰে। উল্লেখযোগ্য যে কাঁহিকুছিস্থিত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ কৃষ্টি বিকাশ সমিতিৰ সাংস্কৃতিক বিভাগৰ আহ্বায়ক জগদীশ বৈশ্যক পাঁচ মিনিট দৈৰ্ঘ্যৰ গীতটিত সুৰ আৰু সংগীতত পল্লৱে সহযোগ কৰিছে । গীতটো ইংৰাজীলৈ অনুবাদ কৰিছে অংকিত বৈশ্যই। গীটাৰত মাইনাই, বাঁহীত সংগত কৰিছে চিত্তৰঞ্জন সোনোৱালে। আগন্তুক শাৰদীয় দুৰ্গা পূজা আৰু চলি থকা নৱৰাত্ৰিত গীতটোৱে জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

খবৰ যুগুতালে জীতুমণী দাসে..

ইণ্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেণ্টাৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে

বুধবাৰে খুমটাই সমষ্টিৰ ডাবিডুবিত আধাৰশিলা স্থাপন হ’ল ইন্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেন্টাৰৰ। মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোনোৱালে এই কেন্দ্ৰটোৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰাৰ পাছতেই এতিয়া সাঁচি ব্যৱসায়ৰ লগত জড়িত লোকসকলৰ সমান্তৰালকৈ অঞ্চলবাসীও উৎফুল্লিত হৈ পৰিছে ।উল্লেখযোগ্য যে খুমটাই সমষ্টিৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বিশেষকৈ নাহৰনি,বাতিপৰীয়া,মেলামৰা আদি বিভিন্ন অঞ্চলত সাঁচি উদ্যোগে বহু দিনৰ আগৰে পৰাই জীৱিকাৰ মূল উৎস হিচাপে পৰিসৰ লাভ কৰি আহিছে।

 

এতিয়া ইন্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেন্টাৰৰ উপস্থিতিয়ে সাঁচি উদ্যোগৰ লগত জড়িত লোকসকলক সাঁচিৰ ব্যৱসায়ত অধিক লাভৱান কৰিব বুলি আশাবাদী হৈ পৰিছে।বৰ্তমান বন্ধ হৈ পৰা কুশল কোঁৱৰ সুতা কলৰ স্থানতেই ইন্টাৰনেচনেল আগৰ উদ চেন্টাৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ ব্যৱস্থা কৰাতো এক ইতিবাচক পদক্ষেপ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।আজিৰ এই অনুষ্ঠানত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ লগতে উপস্থিত থাকে মন্ত্ৰী চন্দ্ৰমোহন পাটোৱাৰী,অতুল বৰা আৰু খুমটাই সমষ্টিৰ বিধায়ক মৃনাল শইকীয়া।

চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সংৰক্ষণৰ বাবে বিশেষ পদক্ষেপ সচেতন ৰাইজৰ

চৰাইদেউ জিলাৰ বনাঞ্চল সমূহৰ ভিতৰত অন্যতম এখন হ’ল চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল। এই বনাঞ্চল খনৰ বন ধ্বংস কাৰ্য ৰোধ কৰিবলৈ কাষৰীয়া অঞ্চলৰ ৰাইজে কিছু বছৰৰ পৰা ব্যতিক্ৰমী পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আহিছে।

 

সংৰক্ষিত বনাঞ্চল খনক চলা গ্ৰাম্য অভয়াৰণ্য হিচাপে ঘোষণা কৰি গাওঁবাসীয়ে ইয়াত গছপুলি ৰোপণ আৰু প্ৰতিপালন কৰাৰ লগতে বিভিন্ন সজাগতামূলক কাৰ্যসূচী ৰূপায়ন কৰি অহাৰ খবৰ বিভিন্ন সংবাদ মাধ্যমত প্ৰচাৰ হৈছিল।

 

চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটি নামেৰে এখন সমিতি গঠন কৰি বনাঞ্চলখনক সুৰক্ষাৰ বাবে স্থানীয় লোকসকল ওলাই অহা কাৰ্য ইতিমধ্যে প্ৰশংসিত হৈছে। কেৱল সেয়াই নহয় শেহতীয়াকৈ সোণাৰিৰ নাফুকস্থিত বনাঞ্চলিক বিষয়াৰ অনুমোদন সাপেক্ষে চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চলখনত নিশা পহৰা দিয়াৰো স্থানীয় লোকে ব্যৱস্থা কৰিছে। স্থানীয় যুৱকসকলক লৈ একোটা দল গঠন কৰি চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিৰ সহযোগত ইতিমধ্যে পহৰা দিয়া আৰম্ভ কৰা হৈছে যাতে বনাঞ্চল খনৰ পৰা নিশা কোনো দুষ্কৃতিকাৰীয়ে কাঠৰ সৰবৰাহ কৰিব নোৱাৰে। চলা সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সংৰক্ষণৰ বাবে চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিয়ে গ্ৰহণ কৰা এই পদক্ষেপ এতিয়া জিলাখনত প্ৰশংসা লাভ কৰিছে।

 

ইফালে চলা ভিলেজ চেনছুৱেৰী কনজাৰভেছন চ’ছাইটিয়ে আজি দ্বিতীয় প্ৰতিষ্ঠা দিৱস উপলক্ষে সজাগতামূলক চাইক্লিং, জাংগল ট্ৰেকিং অনুষ্ঠিত কৰা লগতে এখন সজাগতা সভা অনুষ্ঠিত হয়। প্ৰতিষ্ঠা দিৱসৰ কাৰ্যসূচীত বহুকেইজন প্ৰকৃতিপ্ৰেমীৰ লগতে প্ৰাকৃতিক পৰ্যটনৰ লগত জড়িত কাজিৰঙাৰ বিতুপন কলঙো উপস্থিত থাকে।

খবৰ যুগুতালে সোণাৰিৰপৰা অভিজিৎ ভূঞাই..